Jarná únava – jej príčiny a riešenia
- 0 Comment(s)
- 10. marca 2022
Možno si to neuvedomuješ, ale jarný slnovrat vyčerpáva tvoje sily. Spôsobuje únavu, nedostatok dobrej nálady, problémy s koncentráciou, ospalosť či pocit vnútornej úzkosti. Ak si sa s podobnými príznakmi u seba stretol, pravdepodobne ťa prepadol syndróm jarnej únavy.
Prečo ťa postihuje syndróm jarnej únavy
Hlavným dôvodom je príliš rýchly prechod z jednej sezóny do druhej. Zima je čas leňošenia. V tomto období ľudia ľahšie ochorejú, pretože sú oslabení nedostatkom slnka. Jar prichádza náhle a pre organizmus je to veľký šok. Po dlhých mesiacoch zimnej stagnácie nie je pripravený na také veľké a prudké zmeny v tak rýchlom tempe. Telo preto začína pociťovať jarnú únavu.
Jarná únava – príznaky
Každý jarnú únavu pociťuje inak, aj keď najčastejším príznakom je slabosť. K slabosti sa a často pridružujú aj prejavy ako:
- nedostatok energie,
- bolesti hlavy,
- výkyvy nálad,
- námesačnosť,v
- nedostatok chuti do jedla.
Ak si sa našiel v spomínaných príznakoch alebo ich nebodaj pociťuješ všetky, nepanikár! Aj lekári zdôrazňujú, že jarná únava nie je choroba. Ide skôr o boj tela o znovunadobudnutie rovnováhy po zime.
Ako dlho trvá jarná únava?
Odhady sa líšia. Podľa lekárov môže táto jarná “choroba” trvať od 2 do 3 týždňov. Veľa závisí aj od zmeny času. Najčastejšie potrebuje tvoje telo asi 7 dní na to, aby prešlo zo zimného, na letný čas. Tento stav je výsledkom toho, že mu v zime chýbalo slnko a trávil si menej času vonku. Príčinou je tiež, že si nejedol čerstvú zeleninu a ovocie.
Vysporiadaš sa s ňou hravo
Po prvé, odpočívaj! Na rozdiel od zdania to tvoje telo veľmi potrebuje. Aj poobedný spánok ti urobí dobre. Štvrťhodina stačí na to, aby si sa cítil lepšie a načerpal energiu na zvyšok dňa. Je dobré ísť spať skoro. Už jedna hodina spánku umožní tvojmu telu zregenerovať sa.
Po druhé, hýb sa na čerstvom vzduchu! Prechádzka v parku, pokojná jazda na bicykli alebo kolieskových korčuliach, či cvičenie v „open air“ telocvični. Nepreháňaj to však s intenzitou. Postupne a pomaly nechaj tvoje telo zvyknúť si na väčšiu námahu. Pri pohybe nezabúdaj na vyváženú stravu a dostatok tekutín.
Po tretie, diéta! Svoj jedálniček obohať o zeleninu a ovocie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča zjesť aspoň 0,5 kg zeleniny a ovocia denne.
Náš TIP: Vitamíny, ktoré tvoje telo potrebuje ľahko doplníš aj vitamínovou bombou – vitamínovou vodou z našej ponuky.